Sık Sorulan Sorular


Sık Sorulan Sorular

1. Language Travellers bana yurtdışnda da yardımcı olacak mı?

-Language Travellers kaydınızdan Türkiye’ye dönene kadar size yardımcı olacaktır.

2. Vizemi aldıktan sonra yurtdışına çıkmadan yapmam gereken şeyler var mı?

– Yurtdışı çıkış harcınızı yatırmalı uçak biletinizi kestirip bir çıktısını yanınıza almalısınız ayrıca pasaport iş sözleşmesi ya da duruma göre okula kayıt, kabul mektuplarınızı yanınızda bulundurmalısınız.

3. Evraklarımı bavulumda taşımam daha mı güvenli olur ?

-Evraklarınızı kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız. Aksaklık yaşamamanız için el bagajınıza koymanızı tavsiye ederiz.

4. Vize evraklarımı nasıl dolduracağım ?

-Vize evraklarınız Language Travellers tarafından doldurulmaktadır dolayısıyla herşey kontrol altındadır endişe etmeyin.

5. Ya vize randevuma geç kalırsam ?

-Vize randevunuzu mümkün olduğunca öğrencinin ikametgahına bağlı olarak geç saatlere ayarlamaya çalışıyoruz ancak olur da geç kalırsanız herşey bitmiş demek değildir. Bize ulaşıp yardım alabilirsiniz.

6. Dil eğitimi almak için karar verirken nelere dikkat etmeliyim ?

-Dil eğitimi konusunda danışmanınızdan yardım almanızı size öneririz. İstediğiniz ülke ve fiyatlar doğrultusunda size en uygun okulun seçilmesinde size en güvenilir ve en doğru bilgiyi verecektir.

7. Yurtdışında staj yapabilmem için IELTS, TOEFL gibi sınavlara girmiş olmam gerekiyor mu ?

-Hayır upper-intermediate ingilizce bilmeniz yeterlidir. Buna ek olarak sınav vermiş olmanıza gerek yoktur.

8. Öğrenci olarak çalışma imkanım var mıdır ?

-İngiltere Kanada gibi ülkelerde dil kursuna gittiğinizde çalışma imkanınız olabiliyor ancak tabikide kurs süresinin belirbi bir süreyi aşması gerekmektedir.

9. Yurtdışı eğitimi için vizeye ne zaman başvurmak gerekir ?

-Vize aşaması ülkesine göre en az 1 hafta olmak kaydıyla 1 aya kadar uzayabilen bir süreçtir. Dolayısıyla kursunuz başlamadan 2 ay önce okula kaydınızı yaptırıp işlemlerinize ve evrakları toplamaya başlamanızı öneririz.

10. Okullarda sosyal aktiviteler oluyor mu?

-Dil okullarının tamamına yakını hafta sonu turları, sportif aktiviteler, tarihi ve turistik yerlere geziler düzenler. Bazı dil okulları bu hizmetler için ek ücret talep ederken bazıları bu hizmetleri program dahilinde sunarlar..

11. Vizede aranılan temel şartlar nelerdir?

-Ülkenizle olan sosyal ve ekonomik bağlarınızı ispatlayıp vize görevlilerini ülkelerine eğitim maksadıyla gittiğinize ve eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna etmelisiniz.

NEDİR?

J1 VİZESİ :
J-1 Vizesi, ABD hükümeti tarafından kültürel değişim vizesi olarak Work & Travel, Amerika Au-pair ve Staj programlarına katılan kişilere verilmektedir.

Work & Travel için 4 ay,
Amerika Au-pair için 12 ay,
Staj için 12 aydır.

DS- 2019 formu: J-1 vizesi almak için gerekli olan formdur. barkotlu olan bu form sponsor firma tarafından basılır ve Türkiye’deki temsilci olan yurtdışı eğitim firmasına gönderilir. Program ücretlerinin büyük bir kısmı bu form için ödenmektedir.

SEVIS: Amerikan Hükümeti tarafından 2001 yılından sonra uygulanmaya başlanan bir online kayıt sistemidir. j-1 vizesi alarak Amerika’ya gidecek herkes belirli bir ücret ödeyerek bu sisteme kaydını yapmalıdır. Maliyeti Work and travel programı için 35$, diğer programlar içinse 200$’dir. Bu sisteme kayit yurtdışı eğitim firmanız tarafından yapılmaktadır.

SEVIS ÖDENDİ BELGESİ: Sevis ücretinin ödenmiş olduğuna dair belgedir. Vize işlemleri için gereklidir.

SOSYAL GÜVENLİK NUMARASI VE KARTI : Amerika’da yasal olarak çalışabilmeniz için çalışma izninizin yanında, sosyal güvenlik numaranızın da olması gerekmektedir. Amerikan hükümeti, bu numarayı kimliğinizi tanımlama ve vergi ödemelerinizin ekibi için kullanacaktır. Size düşen Amerika’ya gittikten sonra en kısa zamanda başvurunuzu doğru bir şekilde yapmanızdır.

W-4: Work and travel programında işvereninizin dolduracağı ödediğiniz vergilerinizi gösteren bir formdur.

I-9 formu: Work & Travel programında işe başladıktan sonra işvereninizin size vereceği işe uygunluk formudur.

I-94 kartı: Uçaktayken size verilerek doldurmanız istencek beyaz uzun bir karttır. 11 haneli bir numarası olan bu kartta isminizi,doğum tarihinizi, vatandaşı olduğunuz ülkeyi doldurmanız gerekmektedir. Kart Amerika’ya girişte pasaportunuza zımbalanacak örneği dosyanızda bulunan bir karttır. Pasaportunuza zımbalandığı andan itibaren bu kart DS formunuzla birlikte yeni vizenizdir ve Amerika’daki statünüzü belirler. Kart sizin ABD’de belirlenen tarihler arasında çalışacağınızı,ve yine DS tarafından belirtilen tarihler arasında tatil amaçlı kalabiliceğinizi gösterir. Programınyı boyunca ii sahip çıkın ve dönüşte havaalanında teslim ettiğinizden emin olun.

VAF1: İngiltere’de kısa dönem dil okuluna giden öğrencilerimiz için doldurulan vize formudur.
DS 156: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan herkesin doldurması gereken bir formdur.

DS 157: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan erkek adayların doldurması gereken bir formdur.

DS 158: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan bütün adayların doldurması gereken bir formdur.

Acceptance Letter: Kayıt olduğunuz okuldan gelen bir belgedir. Okula kaydolan öğrencinin okul ve kurs detaylarını içeren belgedir.

Dear Family Letter: Au-pair öğrencilerinin çocuklarına bakacak olan aileye kendi bilgilerini yazdıkları mektuptur. Au-pair adayları için önemlidir çünkü adayın eğitim durumu ve hobileri yazmakta neden oraya gidip çocuklarına bakmak istediklerini anlatmaktadır.

Enrollment Form: Okula kayıt formudur.

Resume : Cirriculum Vitae olarak geçen Cv’dir. Cv’nin bilinçli olarak doldurulması çok önemlidir.

Host –Family: Aile yanında konaklama seçeneğidir.

I-20 : Amerikaya gidecek dil okulu öğrencilerinin vizeleri için gerekli olan barkotlu formdur.

Sponsor firma: Sponsor firma work and travel, aupair programı, staj ve lise değişim programlarında ds-2019 basma yetkisine resmi olarak sahip olan ve program yerleştirmeleri yapan firmadır. Bu firmalar Amerikan hükümeti tarafından onaylıdır.